Stressz a mindennapokban
Mindenki találkozik a stresszel valamilyen formában az élete során. De mi is a stressz voltaképpen és létezik a természetes stresszcsökkentés? A biológiai definíció szerint minden olyan környezeti vagy fizikai behatás stressz, amely valamilyen választ vált ki az élő szervezetből. A kifejezés a XX. században került a biológiai fogalomtárba, ahol a stresszreakciót „üss vagy fuss” válaszként írták le. A stresszterhelés jelölésére bevezették a stresszor kifejezést, az erre adott biológiai válaszra pedig a stressz szót. Így tehát elmondható, hogy a biológiai stressz a testi funkciók vagy sérülések eredményeképpen a testben létrejövő általános változások összessége.
Mi is a stressz?
A stressz egy jellegzetes, nem specifikus, különböző fázisokban lezajló történés, amelyet a belső és a külső stresszorok úgy váltanak ki, hogy megzavarják a szervezet homeosztázisát, vagyis a változó környezethez történő alkalmazkodóképességét. Például: a hidegtől remegünk, hogy több hőt termeljünk, a meleg hatására pedig beindul az izzadás. Fontos kiemelni, hogy a stressz nem csupán egy idegfeszültség. A biológiai stressz nem egyenlő az idegrendszer kimerülésével, vagy az esetlegesen kialakuló érzelmi viharokkal. A stresszorok mozgósítják a fenyegető vagy kellemetlen élethelyzetekben fellépő érzelmi vagy riasztó reakciókkal kapcsolatos élettani rendszert.
Emiatt a stressz nem mindig valamely káros hatás következménye. Lényegtelen, hogy a stresszor maga kellemes-e vagy kellemetlen, hatása kizárólag attól függ, hogy mennyire veszi igénybe a szervezet alkalmazkodóképességét. Az is fontos tény, hogy a stresszt nem lehet elkerülni, bármit teszünk vagy bármi történik velünk, energiára van szükségünk az élet fenntartásához, a káros hatások leküzdéséhez és a környezeti befolyásokhoz való alkalmazkodáshoz. A kellemes és kellemetlen érzelmi felindulásokat egyaránt az élettani stressz növekedése kíséri. A pszichés stressz tehát bizonyos mértékig egészséges, a probléma ott kezdődik, ha az ingerek hiánya vagy a túlzott ingerlés olyan mértékű, hogy azzal már nem képes hatékonyan megbirkózni a szervezet, amely így szorongássá alakulhat. Ebből következik, hogy a stresszcsökkentés természetes módjairól igenis beszélni kell.
A stressz hatása a szervezetre
Ez nemcsak alvási rendellenességeket és rossz lelki állapotot hoz magával, hanem az egész szervezet működését befolyásolja, hosszú távon komoly problémákat generálva. A stressz aktiválja a HPA-tengelyt, amely erre reagálva különböző hormonokat szabadít fel, mint a mellékvese által termelt kortizolt.
A stressz a szervezet számára egy vészjelzés, amely hatására a kortizol egyes funkciókat leállít, amikre egy ilyen helyzetben nincsen szükség, vagy épp felerősít. Ebből fakad, hogy tartósan fennálló stressz hatására egyes esetekben jóval nehezebb teherbe esni, más esetekben pedig könnyebb elhízni, vagy épp lefogyni, mert az emésztés jelentősen felgyorsul, ami valakinél megnövekedett éhséget másnál étvágytalanságot eredményez.
Felkészülni a veszélyre nem rossz dolog, de a szervezetben lévő tartósan magas kortizolmennyiség nem egészséges. A magas kortizol úgynevezett viszcerális elhízáshoz, azaz a belső szervek körül kialakuló túlzott zsírréteg kialakulásához vezet, amely gyulladáskeltő, és inzulinrezisztenciát fokozó anyagokat termelhet.
A magas kortizolszint másik mellékhatása a mellékvese kifáradása, amely a teljes szervezetre, és a többi hormontermelő mirigyre is hatással lehet: problémákat okozhat az emésztőrendszer, az agy, a pajzsmirigy és a reproduktív rendszer működésében is.
Stresszcsökkentés természetes módon?
A fentiekből érezhető, hogy nagyon fontos a stressz kordában tartása. A kérdés az, hogy gyógyszeres kezelés helyett képesek vagyunk-e egy egészségesebb életvitel kialakítására és a tartós kortizoltermelés csökkentésére más módokon.
Az egyik megoldás az alternatív keleti gyógymódként ismert adaptogén anyagokban rejlik, amelyek a természet intelligens komponensei, mivel ezek ott fejtik ki hatásukat a szervezetben, ahol igazán szükség van rájuk. Ismert hatásuk a pszichés vagy fizikai stresszel szembeni ellenálló képesség javítása és a hétköznapi feszültségek oldása.
Stresszcsökkentés adaptogénekkel, az adaptogének legfontosabb tulajdonságai
Az adaptogének olyan növények vagy gombák, amelyek a szervezet stresszel szembeni ellenálló képességét segítik és növelik a fizikai terhelhetőséget. Ezek a gyógynövények segítenek visszahozni a testet egy optimális működésbe a már említett HPA-tengelyben lévő kémiai reakciók fokozásával vagy lassításával. Emellett az adaptogének csökkentik a stressz által kiváltott zavarokat a neuroendokrin- és az immunrendszerekben, és egy 2010-es tanulmány szerint megterhelő időszakokban még a koncentrációképességet is támogatják.
A gyógynövényeket és az adaptogéneket gyakran összetévesztik egymással. A gyógynövény kifejezés az összes gyógyhatású növényt jelöli, míg az adaptogének a stresszcsökkentő (ellenállás-növelő) tulajdonságokkal rendelkezők egy csoportját.
A természetes eredetű adaptogének szájon át történő fogyasztása már évszázadok óta bevált gyógyír betegségekből való felépüléshez és a fizikai gyengeség leküzdéséhez. Napjainkban az adaptogén gyógykivonatok leggyakoribb felhasználási módja a stresszel, szorongással és fáradtsággal szembeni alkalmazkodóképesség javítása. Sok élelmiszer rendelkezik adaptogén képességgel, ilyen például a kurkuma, néhány különleges gombafaj, a szent bazsalikom és a maca. Talán még kevésbé ismert, de az óceánok mélyén található kagylók igazgyöngye is adaptogén tulajdonságú, amely porított étrend-kiegészítőként fogyasztva a stresszcsökkentés természetes megoldása lehet.
Az adaptogének típusai
Az ismertebb adaptogének legnépszerűbb ellenállás-növelő hatásprofilja:
- Óceáni gyöngypor: bőrfiatalító, gyulladáscsökkentő hatású, ösztönzi a szervezet kollagéntermelését, energizál, valamint segít a stressz leküzdésében
- Ashwagandha: csökkenti a stresszt és a szorongást, lassítja az öregedést és növeli a tesztoszteronszintet
- Astragalus: kiváló a fáradtsággal szemben
- Rhodiola Rosea: segít a fizikai és mentális fáradtság leküzdésében
- Szent bazsalikom: segíti a relaxációt, csökkenti a stresszt és a szorongást
- Szibériai ginzeng: támogatja az optimális energiaszintet és kiváló kimerültség ellen
- Kínai hernyógomba: egy különleges gombatípus, amely segíti a test stresszhez való alkalmazkodását, és segíti az egészséges alvásminták kialakítását
- Édesgyökér: növeli az energiaszintet, az állóképességet és segíti a immunrendszert. Emellett serkenti a mellékvese működését az egészséges kortizolszint fenntartása érdekében
- Maca: javítja a hangulatot és növeli az energiaszintet
Az adaptogén növények használata tehát azok számára előnyös, akik fokozott stressznek vannak kitéve, és a stresszcsökkentés természetes módját keresik, vagy akik az általános egészségi állapotuk javítására törekednek. Azonban fontos megjegyezni, hogy az adaptogének nem helyettesítik a szakorvosi kezelést, ezért mindig konzultálj a kezelőorvosoddal, mielőtt egy új étrend-kiegészítőt kezdenél el szedni.