A cikk dr. Pónyai Katinka PhD bőr-, nemigyógyász és kozmetológus szakorvos, klinikofarmakológus Nutrikozmetikumok c. tanulmányának egyszerűsített kivonata.
Az 1961 óta használt kozmetikum kifejezés a bőr megjelenését javító termékeket takarja. 1984-ben pedig Albert Kligman vezette be a “cosmeceuticals” szót, amely a kozmetikumok és gyógyszerek között helyet foglaló, biológiailag aktív hatóanyagokat jelenti. Ezek a termékek nem csak szebbé, de egészségesebbé is teszik a bőrt.
Bár az anti-aging stratégiák és az esztétikai bőrkezelések az elmúlt évtizedben dinamikusan fejlődtek, még mindig vannak korlátaik. A legtöbb kezelés lokális, vagyis csak egy-egy bőrterületre koncentrál, emellett időigényes és gyakran drága is.
Nutrikozmetikumok: a modern bőrápolás új szintje
A 2000-es években megjelentek a nutrikozmetikumok, amelyek szájon át szedhető termékek a bőr egészségét és megjelenését javítják, mégpedig belülről kifelé. Ezek a készítmények gyakran kombinálják a cosmeceuticals és táplálékkiegészítők előnyeit, így anti-aging hatásuk is van.
A nutrikozmetikumok számos előnnyel rendelkeznek a lokálisan alkalmazott anti-aging stratégiákhoz és bőrgyógyászati-esztétikai kezelésekhez képest. Az egyik legnagyobb ezek közül, hogy hatásuk nem korlátozódik csupán a bőrre: az egész szervezet egészséges működését támogatják. Emellett előállításuk során az élelmiszeripari szabványoknak is meg kell felelniük, és biohasznosulásukat klinikai vizsgálatok is alátámasztják.
Miért előnyös a teljeskörű megközelítés?
A bőr egészének kezelése nem csak a felszíni megjelenés javítását jelenti, hanem az alapvető egészségét is befolyásolja. A nutrikozmetikumok ebben úttörők, mert nem csak a bőr felszínét, hanem a mélyebb rétegeit és az egész szervezetet is képesek támogatni.
Hogyan működnek a nutrikozmetikumok?
Az emberi szervezet mindig – de az idő előrehaladtával egyre inkább – ki van téve az ún. oxidatív stressznek, ami részben a környezeti ártalmak miatt, részben pedig az oxidatív kapacitás csökkenése miatt alakul ki. Mit jelent ez?
Amikor a sejtek és szövetek oxidatív kapacitása csökken, az annyit tesz, hogy a szervezet saját antioxidáns védekezése már nem elégséges ahhoz, hogy semlegesítse az egyébként természetes anyagcsere-folyamatok során is felhalmozódó ún. “szabad gyököket” – másképpen fogalmazva, a szervezet antioxidáns védekezése már nem képes a megfelelő mértékben csökkenteni a peroxid koncentrációt (a reaktív oxigén-származékok mennyiségét). Ezt az állapotot nevezzük oxidatív stressznek.
Tehát az oxidatív stresszes állapotban több lesz a sejtek épségének szempontjából “ellenséges” hatás a szervezetben, mint amennyivel a “védelmező” hatás elbírna. Ennek a felborult egyensúlynak egyenes következménye, hogy a fehérjék (például a kollagén rostok), lipidek is károsodnak.
A nutrikozmetikumok alapvetően ezeket a folyamatokat képesek befolyásolni, az oxidatív stressz állapotát visszafordítani. Ezt úgy érik el, hogy serkentik a test saját antioxidáns védekezését, illetve növelik az oxidatív kapacitását (azaz a test képes lesz nagyobb erőket mozgósítani az oxidatív stressz elkerülése érdekében). Ennek következtében a sejtek épek maradnak, az oxidált membránok (a már roncsolt sejtek) pedig regenerálódnak. A helyrebillent egyensúly következtében a peroxid koncentráció (a reaktív oxigén-származékok, pl. szabad gyökök, mennyisége) csökken.
A következőkben áttekintjük a legkeresettebb nutrikozmetikum-összetevőket, hogy jobban megértsük, milyen hatóanyagok teszik ezeket a termékeket olyan hatékonnyá.
Karotinoidok: A színes antioxidánsok
A karotinoidok a 1970-es évek óta tanulmányozott, több mint 700 növény és gyümölcs által szintetizált pigmentek. Két fő csoportjuk ismert: az A-provitaminok és a xantofilok.
Hatásmechanizmus
Erős antioxidáns hatásuk miatt kiválóan alkalmasak a korai bőröregedés és az oxidatív stressz okozta sejtkárosodás elleni védekezésre. A béta-karotin például javítja a bőr napfény toleranciáját, míg likopén tumor-profilaxisként is hatásos, vagyis elősegítheti a daganatos megbetegedések megelőzését .
Astaxanthin: a szuper karotinoid
Az astaxanthin egy különösen erős antioxidáns, amelyet klorofita algából izolálnak. Számos tanulmány igazolja egészségre gyakorolt pozitív hatásait, többek között antioxidáns és gyulladáscsökkentő képességeit.
Centella Asiatica: a tigrisfű
A Centella asiatica, más néven gotu kola vagy tigrisfű, egy Ázsiában őshonos gyógynövény, amelynek számos bioaktív összetevője van, például triterpének és flavonoidok.
Hatásai
Farmakológiai hatásai közé tartozik a gyulladásos folyamatok csökkentése, az immunrendszer támogatása és a sejtdifferenciálódás javítása. Kedvező hatása van többek között akne, alopecia és atopiás dermatitis kezelésében.
A Centella asiatica a bőr vörösségét is csökkenti, javítja a hajszálerek struktúráját és pozitív hatással van a rosacea kezelésében.
A fényvédő páfrány: Polypodium Leucomotos
A Polypodium Leucomotos egy dél- és közép-amerikai páfrány, ami tele van olyan természetes anyagokkal, amelyek segítenek a bőrnek megvédeni magát a nap káros hatásaitól.
Hogyan hat?
Ez a páfrány nem közvetlenül védi a bőrt, hanem beindítja a szervezet saját védekező rendszerét, így a bőr sokkal jobban ellenáll az UV sugárzásnak és más fényeknek, amelyek általában károsíthatják azt.
Különböző vizsgálatokban azt találták, hogy ez a növény hatásos lehet olyan bőrproblémák kezelésében, mint például a vitiligo, amikor a bőr elveszíti a pigmentjét, vagy a melasma, ami sötét foltokat okoz az arcon. Sőt, még a bőrrák megelőzésében is segíthet.
Gyöngypor
Mi az a gyöngypor?
A gyöngypor egy 100%-ban természetes anyag, az óceáni igazgyöngy finomőrleménye, melyet már évezredek óta használnak a tradicionális kínai orvoslásban. A Dermart Buda Klinikán pedig már a Baby Facial arckezelés részét képezi. Nem csak a bőrre, hanem a csontokra és a nyálkahártyákra is jótékony hatással van.
Hogyan hat?
A gyöngypor tartalmaz ásványi anyagokat, mint például kalcium, ezen kívül egyéb nyomelemeket is, de ami igazán különlegessé teszi, az egy konchiolin nevű protein, ami a fibroblasztok működésének fokozása révén segíti a szervezet saját kollagéntermelését és hidratálttá teheti a bőrt..
A gyöngypor antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású. Ezen kívül serkenti a fibroblasztokat, amelyek a bőr regenerációjáért felelősek. Mindez azt jelenti, hogy segít a bőrnek megújulni, és gyorsítja a sebgyógyulást is.
Kiknek ajánlott?
A gyöngypor különösen hasznos lehet könnyen irritálódü, gyulladt bőr, pl. atopia, seborrohea, akne esetében, ill. esztétikai kezelések mellett, vagy után a regeneráció fokozása céljából. De nem csak a bőrre van jótékony hatással: az egész szervezet regenerációját is támogatja.
Tudtad? Az S7 Beauty & Infinity kollagénnel — A bőrért termékünk a funkcionális kollagén és az óceáni gyöngypor mellett Centella Asiaticat (tigrisfű), Polypodium Leucotomost (páfrány), astaxanthint és hialuronsavat is tartalmaz, így igen gazdag nutrikozmetikumnak tekinthető.
Kollagén
A kollagén az emberi szervezetben a legnagyobb mennyiségben előforduló protein, amelynek jelenleg 28 ismert formája létezik. Ez a fehérje alapvetően felelős a bőr dermalis rétegeinek stabilitásáért és fizikai ellenálló képességéért.
A kollagén típusai és funkciói
A bőr kollagénjeit főként a kollagén I. és III. típusok alkotják, 90%-ban és 10%-ban, míg a kollagén 5. típusa körülbelül 2%-ban van jelen. Az öregedés, legyen az kronológiai vagy fény által okozott, csökkenti a kollagén mennyiségét a bőrben. A matrix metalloproteináz (MMP) enzimek pedig a kollagén lebontásáért felelősek, ami a bőr minőségének változásához vezet.
Források és felszívódás
A kollagént állati (bovine, porcine, marine) és növényi forrásból is elő lehet állítani, de létezik szintetikus változata is. A natív kollagént enzimekkel hidrolizálják, majd pepszinekkel és pancreas enzimekkel emésztik, létrehozva di-tripeptideket. Ezek a peptidek a vékonybélben szívódnak fel és a vérben, valamint a vizeletben is kimutathatók. A felszívódás után hosszú ideig jelen maradnak a szervezetben, és sejtszintű inkorporációt mutatnak.
Hatásmechanizmus
A kollagén peptidek nem csak a bőrben, hanem az ízületekben és más szövetekben is hatnak. A kollagén szintézisét és egyéb bőrbarrier funkciókat is javítanak, és számos más pozitív hatással is bírnak, például a sebgyógyulás elősegítésében.
Szinergisztikus hatások
A kollagén hatékonyságát tovább fokozhatják egyéb összetevők, mint például a C-vitamin és antioxidánsok, amelyek ún. szinergisztikus, vagyis egymást erősítő hatást fejtenek ki.
Hyaluronsav – HA
A hyaluronsav (HA) egy nem-lineáris poliszaharid lánc, amely glükuronsavból és N-acetil-glükozaminból álló diszaharid egységekből épül fel. Ez a glükózaminoglikán a bőrben a leggyakoribb, és mennyisége sajnos a korral csökken.
A Hyaluronsav szerepe
A HA nem csak a bőr hidratáltságát tartja fenn, hanem felelős az ozmotikus egyensúlyért, a sejtek közötti kommunikációért és a sebgyógyulásért is.
Hogyan készül?
A szájon át szedhető hyaluronsavat biotechnológiai módszerekkel állítják elő, leggyakrabban mikrobialis fermentációval vagy extrakcióval. A HA a bélnyálkahártyáról felszívódva a nyirok- és vérkeringésbe kerül, onnan pedig az ízületekbe és a bőrbe.
Hatásmechanizmusok
A nagy molekulasúlyú HA antioxidáns hatásán túl kiváló vízmegkötő képességgel is rendelkezik. Ezáltal kulcsszerepet játszik nem csak a bőr, hanem például a bélmucosa hidratálásában is. Ezen keresztül gyulladásgátló folyamatokat is képes indukálni.
A bőr és az ízületek javítása
A HA javítja a bőr barrier funkcióját és csökkenti a transzepidermalis vízvesztést. A fibroblastokra két fő receptoron keresztül hat (CD44 és RHAMM), és pozitív autokrin feedback hatással segíti ezeknek a sejteknek a myofibroblastokká való differenciálódását. Emellett képes csökkenteni az UV-sugárzás által előidézett gyulladásos folyamatokat és indukálni a kollagén, elasztin és egyéb glükózaminoglikánok képződését.