A bőrápolásról annyi információ kering a weben, hogy nem csoda, ha néha egy útvesztőben érzed magad. Ebben a cikkben három olyan összetevő hatását szeretnénk bemutatni, amelyeket a tudományos kutatások és az egyéni tapasztalatok is a szépségipari termékek legkedveltebb összetevőivé tettek: a C-vitamint, a hialuronsavat, és a kollagént.
A C-vitamin hiánya súlyos tüneteket okoz – hiszen a kollagéntermelés drasztikusan visszaesik
Sokan tudják, hogy a 18. században tengerészbetegségként elhíresült skorbutot a C-vitamin hiánya okozza. A hónapokon át hajózó legénységen az egyoldalú, C-vitaminban szegény táplálkozás következtében kisebesedő bőrt, elsorvadt ínyt, beteg fogakat és duzzadt végtagokat figyeltek meg. Szerencsére idővel nyilvánvalóvá vált, hogy ez a betegség már minimális C-vitamin-bevitellel is (kb. napi 50 mg) megelőzhető. Például 100 gramm narancs, brokkoli, vagy eper is fedezi ezt a szükségletet.
Azt azonban már kevesebben tudják, hogy a skorbut valójában a kollagéntermelés drasztikus visszaesésének a tünetegyüttese. Az izmok, az ízületek és a bőr egyaránt igénylik a kollagént ahhoz, hogy egészségesek maradjanak. A C-vitamin hiányának következtében viszont a kollagéntermelés jelentősen hanyatlik, ezzel súlyos tüneteket okozva a test fontos szöveteiben.
Míg a C-vitamin alacsony szintje a kollagéntermelés visszaesése miatt skorbutot idéz elő, addig a minimálisnál nagyobb dózisban fogyaztva számos pozitív hatást gyakorol a szervezetre. A 20. század tudományos megfigyelései szerint fokozza a bőr, az ízületek és izmok ellenállóképességét, amelyek így megőrzik fiatalságukat az olyan környezeti ártalmak ellen, mint a szennyezett levegő vagy a káros UV-sugárzás.
A hialuronsav és az üvegbőr trend – csodákra nem képes, de igen hatásos
Az “üvegbőr“, azaz a glass skin trend Koreából indult és szinte azonnal globális népszerűségre tett szert a szépségiparban. Az üvegbőr kifejezés a bőr üvegszerű, azaz tökéletesen sima és szó szerint ragyogó megjelenésére utal, mintha az arc üvegből lenne csiszolva. Ennél a trendnél a hidratálás fontosságának hangsúlyozása – és így a hialuronsavas termékek használata – még más szépségtrendekhez képest is nagy jelentőséget kapott. Ugyanakkor ezekkel az összefüggésekkel nem árt óvatosnak lenni.
A szépségipar – akárcsak más iparágak – olykor túlzó állításokat tesz, amelyek sokszor túlmutatnak a valóságban elérhető eredményeken. Ezért fontos a tudományosan megalapozott információk ismerete és reális elvárások kialakítása.
Ahhoz például, hogy valakinek ténylegesen üvegsima és tündöklő bőre legyen, a hormonális, életmódbeli tényezők, valamint maga a genetikailag örökölt bőrtípus is szerepet játszanak, nem csak a bőrápolási termékek alkalmazása.
A hialuronsav valóban képes nagy mennyiségű vizet megkötni – egy molekula akár saját tömegének ezerszeresét is – ennek eredményeként pedig a bőr valóban puhábbnak, simábbnak és teltebbnek tűnik. Ugyanakkor a hialuronsav nem képes megváltoztatni a bőr alapvető struktúráját, eltüntetni az alkatilag tágabb pórusokat, vagy a már kialakult mélyebb ráncokat.
Az sem mindegy, hogy milyen formában és módszerrel alkalmazzuk a hialuronsavat. Míg a krém kifejezetten a bőrfelületre fejt ki hidratáló hatást, addig a szájon át szedett hialuronsav a bőr mélyebb rétegeit is táplálálva segíti az apróbb sebek gyors gyógyulását. Emellett pedig a csontok és az ízületek szöveteit is erősíti. A hialuronsavas injekció lényege a koncentrált, egy bizonyos területre fókuszált, nagydózisú bevitel; hatása azonnal érzékelhető, azonban az invazív eljárás több kockázatot rejthet magában, mint a non-invazív alkalmazási módok.
Kollagén – Egyiptomban már használták, de csak a XX. században fedezte fel a tudomány
A kollagén neve a görög “kolla” szóból származik, ami “ragasztót” jelent. Az ókori egyiptomiak tapasztalati úton már ismertek, sőt, előállítottak kollagént tartalmazó anyagot (glutinenyv), aminek persze még nem volt sok köze a bőr táplálásához és állagának javításához. Ők még az állati bőrök és csontok főzésével kinyert anyaggal az arisztokrata, vagy “isteni” halottak bőrét konzerválták (balzsamozás).
Azt azonban a tudomány csak később azonosította, hogy a kollagén milyen bőrre gyakorolt minőségjavító, ezáltal szépítő hatással rendelkezik. A kutatások a mai napig folynak, és mára már tudjuk: a kollagén a bőr szépsége és egészsége mellett felel a csontszerkezet rugalmasságáért, az optimális izomtömeg fenntartásáért valamint az ínszalagok állapotjavításáért is. Például az aktív sportolóknál a sérülések megelőzésében, illetve a regenerálódásban szintén nagy szerepet kap.
Külön-külön is erősek, de együtt még jelentősebb hatást fejtenek ki
A három összetevő együtt valódi szinergiát alkot. A C-vitamin védelmez a környezeti hatásoktól és lehetővé teszi a kollagéntermelés fokozását. A hialuronsav lehetővé teszi, hogy a bőr több nedvességet tudjon felvenni, és hogy ezt minél tovább meg is tudja tartani. A kollagén pedig magáról a struktúráról, a szövetek szerkezeti sűrűségéről és rugalmasságáról gondoskodik.