Köztudott tény, hogy az idő előrehaladtával egyre kevésbé marad feszes, fényes és ellenálló a bőr. Az angyalian selymes csecsemőkori bőrt a tinédzserkor pattanásos, hormonhullámos időszaka követi, majd a 20-as évek közepétől, miután normalizálódik a helyzet, jellemzően megkezdődik a stagnálás. Ez az az időszak, amitől már érdemes bevezetni a hétköznapokba új bőrápolási rutinokat, illetve megismerni olyan módszereket és eljárásokat, amelyek a későbbi években jelentősen segíthetnek a bőrállapot fenntartásában.
Mitől sérül a bőr?
Rengeteg külső és belső tényező befolyásolja a bőr állapotának romlását: ezek közül sok olyan van, amit nem tudsz befolyásolni, és még több olyan, amelynek akár közvetlen okozója is lehetsz. Ilyen például a napsugárzásnak kitett bőr a túlzott napozásnak köszönhetően, klóros medencében vagy sós tengervízben töltött jelentős idő, az elkapkodott, helytelen bőrápolási rutinok alkalmazása, illetve a bőrpórusok helytelen kezeléséből származó sebek okozása.
Mik a sérült bőr jelei?
- Száraz, repedezett bőr és egyenetlen bőrfelület
- Vörös, viszkető, túlságosan feszes bőr
- Hiperpigmentáció, például szeplő, sötét vagy napfoltok megjelenése, egyenetlen bőrtónus
- Túlzott faggyútermelődés, például állandóan zsíros bőr
- Mélyráncok, szarkalábak megjelenése
- Aknés hegek, sérült és megnagyobbodott pórusok
1. Klasszikusok
Néhány praktikáról már biztosan hallhattál, sőt, valószínüleg alkalmazod is őket. Ilyen például, hogy a hidratált bőr eléréséhez és fenntartásához jelentős mennyiségű vizet kell inni. Ez sokak számára egy nehezen elsajátítható szokás, mégis, egy bizonyos mértékű folyadékbevitel (akár kávéval, üdítővel) nemcsak ajánlott, kötelező a bőröd számára! A víz kimossa a szervezetből a méreganyagokat és felpezsdíti a véráramlást, ami ragyogást ad a bőrödnek.
Egy másik praktika a reggeli hidegzuhany, ami a gyors felébredés mellett az arcbőr pórusait is hatékonyan zárja be, valamint stimulálja a vérkeringést, amelytől selymesebb, ragyogóbb lesz az arcod.
Aludni sem árt, főleg, – a legfrissebb kutatások szerint – ha minimum 7 órán át teszed, ugyanis ekkor történik a bőr alapvető regenerálódási folyamata. De azt se felejtsd el, hogy a kevés alvás milyen extra terheket rakhat a reggeli arcápoló-rutinodba, hiszen nem könnyű feladat a puffadt arcot és vörös szemet hatékonyan eltüntetni.
Azt mindenki tudja, hogy a bőrvédő naptej a strandon nélkülözhetetlen, és minimum egy 30-as faktor ajánlott belőle, azt viszont talán kevesebben, hogy a bőrödre felvitt 15 faktoros krém bármilyen szezonban jót tesz, hiszen az UV-káros sugarai nem csak a strandon érnek téged.
Végezetül marad a diéta: az vagy, amit megeszel, és ez a bőrre különösen igaz. A gyümölcsben, zöldségben és omega 3 olajban gazdag ételek nemcsak a tested egészségéért felelnek, a jól megválasztott diéta és étrend-kiegészítő visszaállítja a kollagénszintedet, amely a selymes, ragyogó bőr alapja.
2. Gyöngyporos terápia
A gyöngypor sósvízi kagylók gyöngyeiből készül, amelyet finomporrá őrölnek. A gyöngyport külsőleg és belsőleg is fel tudod használni. Az ősi kínai kultúrák ezt a csodaszert nemcsak a bőr előnyére, hanem az általános egészség és jóllét érdekében is használták. A bőr sebregenerálási képessége nagyon látványos, azonban nem a leggyorsabb. A gyöngypor segíti az új kötőszövetek keletkezését, ami a regenerálódás alapja, külsőleg történő alkalmazásával a sebgyógyulás is felgyorsítható. Emellet hidratálja, és természetes magnéziumtartalma segítségével méregteleníti is a bőr felületét.
A modern, gyöngypor-tartalmú termékeket külsőleg arc- vagy bőrápolóként, kedvenc testápolódba keverve, belsőleg teában, kávéban vagy akár levesben oldva lehet étrend-kiegészítőként fogyasztani.
3. Kémiai hámlasztás
A kémiai hámlasztás különböző kémiai folyamatok alkalmazásával történik, amelyek jelentősen javítják a sérült bőr megjelenését. A hámlasztásban használt vegyszerek, mint például a triklórecetsav, a glikolsav vagy a szalicilsav, hatékonyan gyógyítják a sebek által okozott hegeket, emellett csökkentik a bőrfoltokat és a ráncokat.
Kémiai hámlasztás során a dermatológus fellazítja a bőrfelszíni réteget, ami az epidermisz vagy felhám leválását eredményezi. Ezzel egyszerre távolítható el a mélyen lévő szennyeződés és baktérium, illetve javítható a bőrfelszín. A teljes folyamat néhány hétig is eltarthat, és az eredmény is csak később válik látványossá.
4. Dermabrázió
A dermabrázió egy másik hámlasztásos módszer, amely egy speciális eszközt használ az arcbőr felső rétegének eltávolításához. Ez lehetővé teszi az új, sima és fiatalos bőrrétegek megjelenését. A dermabrázió mélyen behatol a szövetekbe, ahol hatékonyan kezeli a napfoltokat, az aknés hegeket és az egyenetlen bőrtónusokat.
Magyarországon úgynevezett hydradermabráziós eljárásra is van lehetőség, amely egy készüléken belül ötvözi a bőr mélytisztítását, hámlasztását, hidratálását és antioxidáns védelmét. A felépülés időbe telik, és pontos orvosi utasítások betartását igényli.
5. Ultrahangos bőrápolás
Az ultrahangos kezelés a bőr feszesítésében segít. Az eljárás során hanghullámokat használnak a bőr mélyebb rétegeibe való behatoláshoz, ami összehúzódást okoz az izmokban, mely egy feszes és ráncmentes bőrfelületet eredményez. A nem invazív eljárást olyan területeken is alkalmazzák, mint a nyak, az áll és a szemöldök.