Segítsd az öngyógyulást 3 könnyű légzésgyakorlattal
A hétköznapi stressz, a rohanó életmód mind hozzájárulnak a testi-lelki egyensúly romlásához, valamint az ebből eredetű problémák megszületéséhez. Ahhoz, hogy a test jól működjön, mentálisan is rendben kell lenni, és fordítva. Ilyenkor nagy segítséget jelenthet az úgynevezett öngyógyítási technikák gyakorlása, amelyek modern étrend-kiegészítőkkel kombinálva hatékonyan állíthatják vissza a testi-lelki egyensúlyt.
Az öngyógyítás definíció szerint azt a folyamatot jelöli, amikor valamilyen emocionális vagy testi betegségből önerőből felgyógyul a szervezet. Ha sokszor idegeskedsz feleslegesen a kisebb és nagyobb dolgok miatt, akkor könnyen kibillenhet a test és a lélek egyensúlya, valamint felborulhat a szervezet önszabályozó folyamatait irányító vegetatív idegrendszer működése is. Az utóbbiért két ellentétes szabályozó, a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszer felel, amelyek külső tényezők hatására versenyeznek a dominanciáért. Míg a szimpatikus idegrendszer ingerlése vészreakciót vált ki, azaz felkészíti a testet a stresszhelyzetre, úgy a paraszimpatikus idegrendszer feladata a szervezet nyugalmi helyzetének visszaállítása.
Az idegeskedés, aggódás és stressz kéz a kézben jár, és sokszor egymást erősítik. Ha folyton stresszelsz, a szervezet hozzászokhat a feszült állapothoz, és egy körkörösen ismétlődő üss vagy fuss védekező reakciót indíthat el, aminek hatására a tudat a valós veszélyek mellett sokszor valótlant is jelez a testnek. Ez folyamatosan aktiválja a szimpatikus idegrendszert, ami nemcsak rendkívül kimerítő, de hosszú távon gátolja a testi-lelki egyensúly fenntartását. Ilyen esetben nyugtató, stresszabályozó légzésgyakorlatok elsajátításával olyan jelek küldhetők a paraszimpatikus idegrendszernek, amelyek azt jelzik , hogy nincs baj, téves riasztás történt. Ezek alkalmazásával tudatosan oldhatod fel a stresszt, és segítheted a szervezet öngyógyító folyamatait.
Gyakorold a dobozlégzést!
A dobozlégzés, amelyet a katonaságban is sokat használnak stresszcsökkentésre, egy tudományosan is igazolt, könnyen elsajátítható légzéstechnika. Azért doboz, mert 4 x 4 másodpercnyi légzésre van szükség az elvégzéséhez.
Végy egy mély levegőt, és fejben számolj el négyig. Tartsd bent, és folytasd a számolást ugyaneddig. Fújd ki lassan, négyig számolva, majd tartsd kint ugyaneddig. Ezután ismételd meg a folyamatot. Napi 5 perc gyakorlattal szinte azonnal érzékelhető stresszoldást érhetsz el a testedben.
Fájdalomcsillapítás légzéssel?
A testi fájdalom, belső gyulladások közvetlenül befolyásolják a légzést, mivel ezek hatására reflexszerűen kevesebb levegőt veszel. Ez növeli a stresszhormonok szintjét a szervezetben, amely a gyulladás fenntartásához vezet. Ahogy azt kutatások is bizonyítják, a megfelelő légzésgyakorlattal természetes módon csillapíthatók a testi fájdalmak.
Csukd be a szemed, és lazítsd el az izmaidat. Lélegezz kiegyensúlyozottan. Belégzésnél képzeld el, ahogy az oxigéndús levegő a fájdalom helyére áramlik, és feloldja az ott lévő nyomást. Kilégzésnél pedig képzeld azt, hogy megszabadulsz egy adag fájdalomtól. Minél inkább megnyújtod a kilégzést, annál inkább stimulálod a paraszimpatikus idegrendszert, amely a biztonság, nyugalom érzését fogja kelteni benned.
Sajátítsd el a mindfulness technikát!
A mindfulness, azaz a tudatos jelenlét, bizonyítottan az egyik leghatékonyabb módszer a stressz és az idegesség leküzdésére, ezáltal a testi-lelki egyensúly elősegítésére. A technika segít kilépni a fejedben folyamatosan zakatoló gondolatfolyamból azáltal, hogy megtanít közvetlenül, előítélet nélkül odafigyelni arra, amit éppen csinálsz és ami az elmédben, a testedben és a külvilágban épp történik.
Ennek elsajátítására az egyik legegyszerűbb gyakorlat a napindító-meditáció: miután felébredsz, maradj az ágyban, feküdj a hátadra és tedd a kezeidet a tested két oldalára. Lazíts, és hunyd le a szemed. Indítsd el a figyelmed belülről kifelé haladva. Indulj a lábujjaidról és haladj felfelé, egészen a fejtetőig. Érezd, ahogy a tested a matracba süpped és ahogy minden lélegzetvétellel emelkedik a mellkasod. Testi fájdalmat érzel? Koncentrálj rá pár másodpercig. Ha végigértél a testeden, kezdd el figyelni a téged körülvevő hangokat a szobában. Végül lassan nyisd ki a szemed, és add át magad az apró szépségeknek: figyeld meg a színeket, érezd az illatokat. Gyakorold ezt minden reggel az életminőséged látványos javításához és a testi-lelki egyensúly megteremtéséhez.