Bármilyen sportolás magával hordozza a sérülés kockázatát, még akkor is, ha az csak egy könnyed hobbi. Minden aktív életet élő ember átélt már valamilyen balesetet edzései során, ami nagy valószínűséggel az ízületek sérülékenységéből fakadt. Nem meglepő, ugyanis ez az egyik leggyakoribb sportsérülés, ami nemcsak nagyon fájdalmas tud lenni, de nehéz is belőle felépülni, főleg rossz rehabilitációs módszerrel és a megfelelő ízületerősítő gyakorlatok nélkül.
Sportsérülés vagy sportártalom?
Fontos megkülönböztetni, hogy sportsérülésről vagy sportártalomról beszélünk. Az előbbi egy erős, egyszeri behatásra létrejövő trauma, mint például egy szakadás, törés vagy húzódás. Az utóbbi pedig ismételt behatásra keletkezik, ami a túlterhelésének, és a rövid pihenési időnek köszönhető, de a rossz technikával használt sportszer is kiválthatja.
Törekedj a megelőzésre!
Mint minden betegségnél, a sérüléseknél is igaz az, hogy a megelőzés a legegyszerűbb és leghatékonyabb gyógyszer. Az egyik legjobb módja, hogy megelőzd a sérüléseket, az az izomzat, ízületek megfelelő nyújtása edzés előtt és egy kimerítőbb aktivitás után. Azonban nem mindegy, hogy mikor, milyen nyújtást és ízületerősítő gyakorlatot alkalmazol.
Reggel az izomzat még ernyedt, laza, így ilyenkor a passzív, lassú és fokozatos nyújtás javasolt egyenletes kilégzéssel. A nyújtás összesen nagyjából 20-30 másodpercnyi intervallumban javasolt. Este, munka után az izomzat feszesebb, ezért ilyenkor egy relaxáló technika javasolt. Eszerint végezz összehúzás, ellazulás gyakorlatokat, majd nyújtsd a hajlítóizmokat, és tartsd 20 másodpercig ezt a pózt.
Ha aktív életet élsz, és folyamatosan sportolsz, akkor valószínűleg nagymértékben megerőlteted az ízületeidet, ami növeli a sérülés kockázatát. Emellett genetikai tényezők is nehezíthetik a dolgodat, és az is, hogy milyen korban vagy. Jól tudjuk, hogy az idő előrehaladtával egyre jobban vékonyodik a mozgás könnyedségét segítő ízületeket borító porc.
Megoldás lehet lehet, ha célirányosan a nagy kockázatú területeket -, mint a boka, térd, váll – körülvevő izmokat erősíted. Ezek az ízületerősítő gyakorlatok szintén csökkentik a sérülések kialakulását. Emellett fontos, hogy a testi erőnlét mellett mentálisan is jó kondiban legyél, törekedj tehát a kiegyensúlyozott, stresszmentes életre.
Hosszú távon sajnos a gondos odafigyelés sem elegendő. Az ízületek, porcok kopásos megbetegedéseinek védelméhez, egyéb módszerekhez kell folyamodnod. Megoldást jelenthetnek a komplex ízületerősítő és porcvédő készítmények. A funkcionális kollagén, amely célirányosan képes az ízületeket megvédeni, hosszú távon ízület- és porcerősítő hatással bír. Tény, hogy a kollagént a szervezet is képes előállítani, de a kor előrehaladtával ez a folyamat jelentősen lelassul, ezért idővel ennek a pótlására van szükség.
Ha már megtörtént a baj
Az első legfontosabb lépés egy ízületi sportsérülés bekövetkezése után a pihenés, és hogy időt adj a testednek a gyógyulásra. Jobb, ha felkészülsz, hogy a sérülés súlyosságától függően elképzelhető, hogy néhány napra, hétre vagy akár hónapokra abba kell hagynod az edzést. Fontos, hogy betartsd az orvos utasításait, és hogy semmiképp ne kezdd újra idő előtt az edzést! Amikor pedig újra edzeni kezdesz, szánj mindig időt az ízületerősítő gyakorlatokra.
A sérülések gyógyítására sok orvos alkalmazza a R.I.C.E. módszert (rest, ice, compression, elevation, azaz pihentetés, jegelés, szorítókötés, felpolcolás). A módszer hasznos, de nem minden esetben célszerű, mert a rehabilitációnak nemcsak az a célja, hogy a sérült testrész újra használható legyen, hanem a minőségi gyógyulás is. Ez azt jelenti, hogy hosszú távon ugyanolyan vagy még jobb eredmény legyen elérhető vele. Mivel az ízületi sérülések nagyon fájdalmasak tudnak lenni, a lokálisan ható fájdalomcsillapító-szerek, krémek, tapaszok sokat segítenek a panaszok rövid távú enyhítésében. Súlyosabb fájdalmak esetén hialuronsav- vagy orvosi kollagéninjekciót is szoktak a kezelés során alkalmazni. Emellett gyorsítható a felépülés a már említett, célzottan alkalmazott funkcionális kollagénekkel is, amelyek az inak, ízületek, csontozat és izomzat védelmét és gyors regenerálódását segíthetik.
A minőségi felépülés útján
Miután az orvos engedi, hogy újra aktívan sportolj, érdemes elmenni egy ízületspecialista gyógytornászhoz, aki segít a megfelelő felépülési terv kialakításában. Mentálisan is érdemes felkészülni, és átgondolni, hogy milyen közvetett okok vezettek a sérüléshez: túlterhelés? Nem megfelelő felszerelés? Egyéb pszichés terhek, mint a szorongás vagy egyszerűen az alvás hiánya? Ezek átgondolásával egy tudatosabb, biztonságosabb edzési korszak indítható el.
Az is nagyon fontos, hogy ne rohanj vissza az edzőterembe az első lehetőségnél. Bevált módszer a sérülésed előtti teljesítmény 50%-val indítani, majd fokozatosan, 10-15%-kal növelni hetente, folyamatosan ellenőrizve, hogy nem újult-e ki valamilyen panasz.
Hosszabb kihagyás után a visszatérést mindig alacsony intenzitású edzéssel kell kezdened, amely kíméletesebb fizikai megterhelést jelent a szervezet számára. Ilyen gyakorlat a könnyű, lassabb tempójú, hosszabb ideig tartó futás. Ezt követően lehet csak áttérni az izzasztóbb, gyorsabb pulzusszámot ígénylő, magas intenzitású edzésre, mint amilyen az ugrókötelezés, sprintelés vagy egy pörgősebb aerobic.
Végezetül, sose felejts el odafigyelni tested jelzéseire sem. Egy enyhe diszkomfort még belefér az edzésbe, de ha nagyobb fájdalom ér, akkor azonnal hagyd abba a tevékenységet. Ha az edzés után sem múlik a fájdalom néhány órán belül, akkor pár nap kihagyással és egy visszafogottabb edzéstervvel javasolt csak folytatni az aktivitást.