Senki sem szeret lesérülni, orvoshoz járni, pláne az nem, aki akár hobbi-, akár profi szinten, elhivatottan sportol. Viszont sokszor nem is a sérülés okozza a legnagyobb problémát, hanem az akörül elterjedt, a kezeléssel és a megelőzéssel kapcsolatos tévhitek azok, amik a legsúlyosabb következményekhez vezetnek. Ezek ugyanis akadályozhatják a megfelelő gyógyulást és növelhetik a további sérülések kockázatát.
Bármilyen sportot is űzöl, valószínűleg Te is találkoztál már ezekkel a “szállóigékkel”, éppen ezért tartjuk fontosnak, hogy tiszta vizet öntsük a pohárba.
Mi az 5+1 leggyakoribb tévhit és mi az igazság? Blogcikkünkben körbejárjuk a témát!
Először is szögezzük le: Sérülésmentes sport szinte nem létezik.
A hobbi sportolók között gyakran láthatjuk, hogy próbálnak tudomást sem venni ennek a lehetőségéről, a versenyzőknek meg általában a rémálmaik között szerepel. Pedig annak, aki hajt és keményen küzd, majdhogynem az életének a része a sérülés. Előbb-utóbb mindenki szembetalálkozhatsz bizonyos problémákkal.
Az első tévhit épp ehhez kapcsolódik.
- Csak profi sportolók szenvednek súlyos sérüléseket
Bár tény, hogy náluk fokozottan fennáll a veszélye, ilyesmi bárkivel megtörténhet, hiszen számos oka lehet egy sérülésnek. Rossz technika, elégtelen bemelegítés és túlterheltség – ezek mind problémákhoz vezethetnek. De olykor rajtunk kívül álló körülmények is eredményezhetnek kellemetlen szituációt, mint például a nem megfelelő környezet vagy csak egy szerencsétlen helyzet. A lényeg tehát, hogy a kockázat sportágtól és szinttől független. Mindenkinek figyelmet kell fordítania a megelőzésre és a helyes módszerekre.
2. Fájdalom nélkül nincs eredmény
Sokan hisznek abban, hogy a fájdalom elkerülhetetlen része a fejlődésnek, avagy “no pain, no gain”. Azonban ez közel sincs így, és mind közül, talán ez a legveszélyesebb tévhit. A fájdalom ugyanis a szervezet jelzése arra, hogy valami nincs rendben. Ha visszatérően nem foglalkozol ezzel, akkor borítékolható, hogy hamarosan megtörténik a baj, ami felett már nem lehet szemet hunyni. Mindig hallgass a testedre, és kérj szakértői segítséget, ha tartós fájdalmat tapasztalsz!
3. A pihenés a legjobb módja a gyógyulásnak
“Elég rossz, fekszek pár napot és jobb lesz” – sokszor hallani ilyen és ehhez hasonló mondatokat sportolóktól. Valójában ez nem mindig szerencsés döntés. Míg a pihenés kardinális része a gyógyulási folyamatnak, a teljes inaktivitás gyakran nem a legjobb megoldás. A kontrollált, szakszerű gyakorlatok segíthetnek fenntartani az izomerőt és mozgékonyságot, gyorsítva ezzel a gyógyulást. Egy megfelelően összeállított rehabilitációs program elengedhetetlen a teljes felépüléshez. Erről természetesen orvossal kell konzultálni, és persze vannak olyan esetek, amikor a pihenés elengedhetetlen. A fontos itt csak az, hogy ezt ne önkényesen döntsük el.
4. A fájdalom mindig a sérülés mértékét jelzi
Habár tény, hogy a fájdalom egyértelmű jelzése a problémának, érdemes tisztában lenni azzal, hogy ez egy szubjektív érzés. Nem mindig egyenesen arányos a sérülés súlyosságával. Vannak olyan esetek, amikor a kisebb sérülések is nagy fájdalommal járnak, míg súlyosabb sérülések viszonylag kevés fájdalmat okoznak. Ezért fontos, hogy ne hagyatkozz csak erre. Ha bármit tapasztalsz, menj el egy kivizsgálásra!
5. Ha már volt egy sérülésem, akkor újra meg fogok sérülni
Egy problémának nem feltétlen kell a hobbi vagy pályafutás végét jelentenie. Egy korábbi sérülésből nem következik egyértelműen az, hogy nagyobb eséllyel történik meg újra, vagy attól kezdve többé nem sportolhatsz, ha az megfelelően volt kezelve. Ez nem azt jelenti, hogy a fájdalom elmúltával egyből mehetsz és folytathatod ott, ahol abbahagytad. Viszont teljes felépülés után, fokozatos rehabilitációval visszatérhetsz a mozgáshoz.
5+1. Az orvosi segítség csak a végső megoldás
Nem ritka eset, hogy valaki önmagának, otthon próbálja meg kezelni a sérülést, és csak akkor megy orvoshoz, amikor kénytelen elismerni, hogy így nem javul a helyzet. Azonban a korai diagnózis és kezelés elkerülhetővé teszi a komolyabb problémák kialakulását. Egy sportsérülés első jeleinél érdemes szakértőhöz fordulni, hogy minél hamarabb profi segítséget kapj, ezáltal minimalizáld a kellemetlenségeket és hosszú távú következményeket.
Ennek kapcsán pedig elengedhetetlen a megelőző vizsgálatok központiságát is hangsúlyozni. Ha komolyan sportolsz bármilyen szinten, folyamatos terhelésnek vagy kitéve, akkor ajánlott bizonyos időközönként eljárni orvoshoz még akkor is, ha különösebb furcsaságot nem tapasztalsz.
Összegezve
Noha a sérülések szinte a sport velejárói, a legtöbben félnek ettől, nem véletlen, hogy több tévhit, féligazság kering ezzel kapcsolatban. De megfelelő tájékozódással és kellő tudatossággal egy baleset sem kell, hogy a hobbid vagy a pályafutásod végét jelentse.
Reméljük, hogy blogcikkünkkel segíteni tudtunk és ne feledd: Mindig figyelj a tested jelzéseire, és ne habozz segítséget kérni, ha szükséges! Az egészséged megőrzése az elsődleges, hiszen csak így tudod hosszú ideig élvezni az aktív sport és a mozgás örömét.
Seven Sekina a megelőzéshez és gyorsabb rehabilitációhoz
Azt talán nem kell sokat magyaráznunk, hogy az egészséges, kiegyensúlyozott étrend a kulcs ahhoz, hogy a testünk jó állapotban legyen és bírja a strapát. Ezt tudjuk még a megfelelő étrend-kiegészítők alkalmazásával fokozni. Body kínálatunkban számos olyan funkcionális kollagénpeptidek és az óceáni gyöngypor kombinációjából született terméket találsz, amelyek sportolók számára is kiválóak.
Az S7 TENDONS rendszeres használata például támogathatja az ínszalagok és az inak rugalmasságát, így a leggyakoribb sérülések megelőzéséhez, valamint rehabilitációhoz is ajánljuk. Az S7 MUSCLE hatékonyan hozzásegíthet az ideális testösszetétel eléréséhez, csökkentheti a fáradékonyságot és növelheti az izomerőt, persze megfelelő étrend és mozgás mellett. De találsz a csontok és az ízületek támogatására kifejlesztett, speciális étrend-kiegészítőt is nálunk.
Termékeink többek között Dzsudzsák Balázsnak, a nemzet labdarúgó ikonjának is bizonyítottak.