5+1 tipp, amivel támogathatod az ízületek mobilitását!
Kezdjük rendhagyóan a témát, és állj meg egy pillanatra, figyeld meg a tested! Ha a vállaidban feszültséget érzel, vegyél egy nagy levegőt és lazítsd el őket! Púpos háttal, görnyedten nézed a monitort? Húzd ki magad, hátul szorítsd össze a lapockáidat, majd végezz egy kis fejkörzést. Mozgasd meg a lábaidat és a csuklódat! Ugye, hogy jobb? Ennél azonban lényegesen többet is tehetsz az ízületek mobilitásáért! Legújabb cikkünkben összegyűjtöttük azokat a hasznos tippeket, amikkel erősítheted ízületeidet, és élvezheted az aktív életmód előnyeit.
Bemelegítésként kezdjük az alapokkal!
Az ízület nem más, mint az egymással szomszédos csontok közötti összekötő elem. Az ép, egészséges ízületek biztosítják a fájdalommentes mozgást, de mivel folyamatosan használatban vannak, az idő előrehaladtával elkerülhetetlenül károsodnak. A kopási folyamatot megállítani nem, de lassítani lehet, és kell is, ha szeretnénk minél tovább mozgásban gazdag életet élni.
Az ízületek roncsolódását gyulladásos megbetegedés (artritisz) is okozhatja, ami fájdalmat, duzzanatot és merevséget eredményez az érintett területeken.
Bár a sport az egészséges életmód szerves része, ha túlzásba visszük, a terhelés hatására kialakulhatnak kellemetlenséggel járó ízületi problémák.
Végül, de nem utolsó sorban az elhízás, a dohányzás és a nem megfelelő táplálkozás mind katalizátorai lehetnek a sérülés bekövetkezésének. Ízületeid épségét számtalan módon támogathatod, mi most hoztunk 5+1 tippet, amit bárki beilleszthet a mindennapjaiba.
1. Vesd be a nagyágyút, próbáld ki a jógát!
Egy Amerikában végzett kísérletből, amely során ízületi gyulladásban szenvedő betegeket vizsgáltak, kiderült, hogy azoknak, akik rendszeresen végeztek jógagyakorlatokat, 20%-kal csökkent a fájdalmuk, energikusabbnak és vidámabbnak érezték magukat mint azok, akik inaktívak voltak. Ráadásul az eredmények kilenc hónappal később is éreztették jótékony hatásukat. Azt viszont fontos megjegyezni, hogy bár a jóga sokat javíthat az életminőségeden, nem tudja teljesen megszüntetni a hosszú ideje fennálló ízületi problémádat.
2. Ne ess túlzásba!
Bár az aktív életmód fontos, ne ess abba a hibába, hogy túlterheled magad, hiszen a fáradtság sérülésekhez és ízületi fájdalmakhoz vezethet. Figyelj a tested jelzéseire: ha fájdalmat vagy kellemetlenséget érzel, lehet, hogy ideje visszavenni. Ne felejts el megfelelően pihenni az edzések között, és ütemezd edzésnapjaidat úgy, hogy mindvégig szem előtt tartod az ízületi egészség védelmét. Azonban a pihenőnapokon sem kell teljesen lemondanod a mozgásról, például a jógát a testi és lelki egészséged megőrzése érdekében bármikor beiktathatod!
3. Változtass az életmódodon!
Azt, hogy a dohányzás milyen káros hatást gyakorol a szív-és érrendszerre, illetve a tüdőre már senkinek nem kell bemutatni. Azt azonban kevesen tudják, hogy a nikotin nem kíméli az izületeket sem, hiszen a dohányzás érellátási zavart, érszűkületet okoz a csontrendszer területén is, ugyanúgy, mint bárhol máshol a szervezetben, ezáltal a kalcium beépülését is lassítja.
4. Próbáld ki a mediterrán diétát!
Mivel a mediterrán diéta magas antioxidáns tartalmú ételeken alapul, amelyek segíthetnek a gyulladás kialakulásának csökkentésében, ezért ízületi panaszokkal élők számára ideális étrendet biztosít. Ha ezt a diétát választod, akkor le kell mondanod a klasszikus cukros ételeken kívül a cukros üdítőkről, az édesített teákról és a “rejtett cukrokat” tartalmazó ételekről és italokról, a finomított szénhidrátokról illetve a telített zsírokról. Helyezd a hangsúlyt a kollagénben, illetve omega-3-ban gazdag ételekre, valamint a C-vitamint tartalmazó citrusfélékre!
5.Keress fel egy szakembert!
Az ízületek mobilitását kiválóan lehet fejleszteni egy szakértő gyógytornász támogató segítségével. A gyógytorna során nyújtó gyakorlatokkal érik el a szalagok és ízületek lazaságát, rugalmasságát, ehhez passzív és aktív feladatokat egyaránt alkalmazhatnak. A passzív részben a gyógytornász végzi a nyújtásokat az ízületeken, az aktív részben pedig a páciens a saját képességeihez mérten hajtja végre a gyakorlatokat.
5+1. Válassz megfelelő étrend-kiegészítőt!
A speciálisan a porcokra, ízületekre ható funkcionális kollagén segít fenntartani a porcok erősségét és rugalmasságát, ami létfontosságú az ízületi funkcionalitás és a mozgásképesség szempontjából. Mivel az életkor előrehaladtával a szervezet kollagén termelése csökken, ami hozzájárulhat az ízületi problémák kialakulásához, ezért a kollagén pótlása kiemelten fontos. Az S7 Joints kollagénnel – Az ízületekért étrend-kiegészítő FORTIGEL® kollagénpeptiddel nagyobb hatásfokkal szívódik fel a szervezetben, az italpor rendszeres fogyasztásával hatékonyan támogathatod ízületeid épségét, csökkentheted a gyulladás kialakulásának kockázatát és enyhítheted a különböző porc- és ízületi fájdalmakat.